תגובות לא רצויות למתן מוצרי דם

למרות שע"י סיווג דם הניתרם וכן קיום בדיקת קרוס מאטצ' בין התורם לניתרם אנו מפחיתים את הסבירות להיווצרות תופעות אלרגיות והמוליטיות , הן לא מונעות מתהלכים וראקציות מסוג זה להתרחש לחלוטין . עדין קיימת האפשרות לתגובה לא רצויות בשלב מוקדם או מאוחר לאחר (או תוך כדי) עירוי מוצר הדם . יש לזכור שתגובות יכולת להתרחש כתוצאה מקבוצות דם הקיימות אצל התורם ולא אצל הניתרם שלגביהן לא ניתן ליצר התאמה מושלמת, כמו כן יכול הניתרם להגיב בעיקבות קבוצות אנטיגנים המצויים על גבי כדוריות הדם הלבנות המוצאות את דרכם (אף אם בכמות מאוד קטנה) מהתורם אל הניתרם , בדומה גם לטסיות מדם התורם ועוד אלמנטים אילו ואחרים אשר מגיעים מהתורם ומהווים חלק בלתי נפרד ממוצרי הדם השונים. 

בנסיון לקבץ את סוגי התגובות ניתן ליצור שתי רשימות של תגובות . תגובות אימונולוגיות כנגד לא אימונולוגיות וכן תגובות בטווח הקצר כנגד תגובות בטווח הארוך (תגובות מאוחרות).

תגובות אימונולוגיות  - מיידיות

 • תגובה המוליטית (הרס של כדוריות הדם האדומות של דם הניתרם)  - זוהי התגובה החריפה והמסוכנת ביותר מכל שאר התגובות האפשריות . המדובר הוא בניתרם אשר כבר ככול הנראה קיבל מנת דם או מוצר המכיל כדוריות דם אדומות בעבר אשר לא הותאמו לקבוצת דמו , מכאן שגופו מכיל נוגדנים כנגד קבוצות דם זרות. כתוצאה מכך נוצרת תגובה המוליטית חריפה בתוך כלי הדם באופן מידי. סימנים קלינים כגון - חום גבוה, קצב לב מואץ (טאכיקארדיה) קצב לב איטי מאוד (ברדיקרדיה) , לחץ דם נמוך , מצוקה נשימתית , כיחלון, הקאות, פירכוסים, המוגלובינמיה/המוגלוביניוריה (בשלב מעט יותר מאוחר) עד מצב של דם לב. הטיפול במצב זה חייב להיות מידי ע"י ההפסקת מתן מוצר הדם , מתן חמצן, הפארין (נוגד קרישה) וכן מינון גבוה של סטרואידים תוך ורידי .

 • תגובה אלרגית מתונה  - מדובר שוב בתגובה של מערכת החיסון של הניתרם כנגד דם התורם אך כעת מכוונת כלפי כדיוריות הדם הלבנות וכן טסיות הדם המצויית כחלק ממוצר הדם. זוהי התגובה הנפוצה ביותר בעת מתן מוצר דם והיא מסתכמת בדרך כלל בעליה בטמפרטורת הגוף של הניתרם (מעלה או שתיים) ומעט חולשה . תגובה זאת לרוב חולפת לבדה בלא שום טיפול חצוני , אך ניתן לסייע ע"י מתן זריקה המכילה אנטי-היסטמינים או NSAID .

 • אורטקאריה (סרפדת)  - שוב מדובר בתגובה אימונולוגית המערבת במקרה זה את תאי מאסט (mast cells) ותאי בזופילים (Basophils) המגיבים לדם התורם . התגובה מאופיינת ע"י סממנים עוריים וגירודים , לעיתים נדירות תגובה מסוג זה יכולה להידרדר עד שלב של שוק אנאפילאקטי . טיפול נכון יכלול שימוש בתרופה אנטי-היסטמינית , האטת קצב מתן מוצר הדם ומעקב.

תגובות לא אימונולוגיות  - מיידיות

 •  תגובות אלה לרוב כרוכות בתהליך "לקיחת" הדם , איחסונו ודרך מתן מוצר הדם לניתרם (סביבת העבודה).

 • אלח דם (sepsis) - כתגובה לזיהום מוצר הדם עצמו ואשר יכול לגרום לחום גבוהה , לחץ דם נמוך, היפוגליקמיה ואף כשל מערכתי מסוג DIC אצל הניתרם. טיפול נכון כרוך בהפסקת מתן מוצר הדם וטיפול בתסמינים וכן בזיהום. ביצוע תרבית למוצר הדם יכול לעזור רבות בכדי לדייק במתן אנטיביוטיקה נכונה במקרה הצורך. בכדי למנוע זיהום בעת מתן מוצר הדם , יש לדאוג לסביבה נקיה (חדר טיפולים , חדר אישפוז) , לוודא שאיזור וריד הגישה נקי ומגולח היטב (יש להשאיר איזור ברדיוס 3 ס"מ לפחות סביב איזור וריד הגישה) . יש לתת את מוצר הדם  ע"י שימוש בערכה המסופקת ובכך לשמר את עיקרון המערכת הסגורה (אין "למשוך" דם משקית המוצר, ע"י שימוש במזרק חיצוני, ובכך ליצר מערכת פתוחה החשופה לזיהומים). יש לסיים את מתן כל מוצר הדם (או הכמות המחושבת) בטווח של 4 שעות ולא יותר (לאחר 4 שעות המוצר יותר חשוף לפתוח אכלוסיות חידקים). יש לבדוק את מוצר הדם לשינויי צבע , משקעים.

 • עומס על כלי הדם (Circulatory overload) - במקרה ונפח הנוזלים הניתן עולה על יכולת הנתרם לקבל או מהירות מתן המוצר גבוהה מדי , מה שעלול להתבטא במצוקה נשימתית , עליה בקצב הנשימות ושיעול מתמשך , טיפול נכון יכלול הפסקה או האטת קצב מתן מוצר הדם ושימוש נכון בחומר משתן (פורוסאמיד).

 • הרעלת ציטרט (Citrate Toxicity)  -כתגובה למתן מוצר דם המכיל ציטרט כחומר נוגד קרישה ואשר עלול להוביל למצב היפוקלצמי ,במיוחד אצל כלבים אשר סובלים ממחלות כבד שונות אשר מקשות על התמודדות עם הציטרט . סממנים קלינים כגון הקאות, רעידות , פירכוסים ועוויתות, טטניה, וקצב לב חריג . טיפול נכון יכלול הפסקת מתן מוצר הדם וניתור בעל החיים , במקרה בו הסממנים ממשיכים ניתן לתת קלציום גלוקאנאט 10% תוך ורידי בקצב איטי תוך כדאי ניתור פעילות הלב במכשיר ECG עד התייצבות לפעילות לב רגילה.

 • המוליזה (Hemolysis) - כתוצאה מחימום יתר של המוצר, איחסון בקירור גבוהה מדי או הרס כדוריות הדם האדומות במהלך מתן המוצר , סימנים קלינים כדון המוגלובינמיה והמוגלוביניוריה ללא הסממנים הצפויים בעת המוליזה אשר צפוייה כתוצאה מתגובה אוטואימונית . טיפול אינו נדרש ויש לתת מנת מוצר דם נוסף לשם הטיפול.

 • היפר-אמונמיה (Hyperammonemia) - כתוצאה מכמות גדולה של אמוניה אשר נוצרת במהלך תהליך האיחסון של הדם (שימוש בדם לאחר תאריך תפוגתו), במיוחד אצל כלבים אשר סובלים ממחלות כבד שונות. סממנים קלינים מעידים על פעילות לקוייה של מערכת העצבים המרכזית בדומה לסממנים המתרחשים בעת אנצאפאלופאטי כבדי (Hepatic Encephalopathy).טיפול נכון כולל טיפול דומה לאנצאפאלופאטי כבדי , הפסקת מתן המוצר ונתינת מוצר טרי .

תגובות אימונולוגיות מאוחרות

 • תגובות אימונולוגיות מאוחרות בין נוגדני הניתרם לאנטיגנים המצויים בדם התורם יכולות להתרחש החל מ3 ימים עד שבועיים מיום התרומה , התגובה מלווה בהרס כדוריות הדם האדומות במרחב -חוץ-כלי-דם (Extravscular space) מכאן שסממן כגון המוגלוביניוריה לא יראה . סממנים קלינים יהיו נדירים ויראו ירידה קבועה ברמת הPCV . טיפול נכון יהווה מתן מנת מוצר דם נוסף בעת הצורך.

 • מחלות מדבקות - העברה של מחלות מדבקות דרך מתן מוצרי דם . מחלות כגון , בבזיה , ארליכיה, לשמינה ותולעי לב  כאשר מדובר בכלבים . טיפול נכון כרוך באיזור הגאורפי ומערך סינון לכלבים תורמים אשר כולל בדיקות סרולוגיות או PCR וכן סקירת התיק הרפואי של התורם בכדי לאתר מחלות בעברו .  

VetSource Israel  055-8860403 / 054-6644731 Email : yoav@vetsource.co.il , info@vetsource.co.il