מוצרי הדם משמשים לטיפול במגוון רחב של מחלות ומצבים טראומטים , ערכם הרפואי של מוצרי הדם מזמן נמצא להיות בעל ערך רב כשמדובר בהצלת חיים וכן בטיפול במחלות שונות .

בכדי לתת דם מלא או אחד מנגזרותיו , עליך תחילה לדעת באיזה מוצר לבחור , לשם כך ניתן לעשות שימוש בטבלה "המלצות לשימוש במוצרי דם" המצויי מטה  .

ניתן כמו כן לקרוא עוד על "הדם שלנו" .

 

 

בעת ההזמנה יש לאחסן את מוצרי הדם בדרך הבאה:

  • בעת קבלת המוצר , אין להשתהות ולהשאירו בטמ"פ החדר לאורך זמן (אלא אם כן יש כוונה לעשות שימוש מיידי במוצר)

       יש להמנע מחשיפת מוצר לשמש.

  • מוצרים כגון דם מלא ותרכיז תאים יש לאחסן במקרר בטפמפרטורה שבין 1-6 מעלות צלזיוס (מקרר סטנדרטי עם בקר טמפרטורה) תקופת הקירור והשימוש לא תעלה על הרשום על גבי המוצר.

  • מוצר פלזמה קפואה טרייה יש לאסון במקפיא , במרחק מקירות המקפיא או מקומות בהם מתאגד קרח. יש להמנע מיצירת מגע בין מוצר הפלזמה למוצרים אחרים המצויים במקפיא. הטמפרטורה הרצוייה הינה 18- מעלות צלזיוס ונמוך מכך (מקפאי סטנדרטי בעוצמה גבוהה עם בקר טמפרטורה). תקופת ההקפאה והשימוש לא תעלה על הרשום על גבי המוצר.

  • נא לא להשתמש במקפיא המכיל אופציה ל- defrost cycle שכן זה יוביל לחימום המוצר ומכאן לירידה משמעותית באיכותו.

  • מומלץ לשמר את מוצרי הדם במקררים ומקפיאים אשר שימושים מינימלי לצרכים מלבד מוצרי הדם (בכדי להמנע מפתיחה מרובה של דלתות המקרר והמקפיא)

הוראות למתן מוצרי הדם השונים  וכן טבלה לניטור תהליך מתן הדם ניתנים בצירוף למנת הדם הנמכרת כעלון וכן ניתנים להורדה בדף "לשימוש הוטרינר"

מתן פלזמה קפואה טריה

חמם את מנת הפלזמה לטמפרטורת החדר  ע"י שימוש באמבט מים חמים עם בקרת טמפרטורה (בל יעלה על 37 מעלות צלזיוס) . מומלץ להשאיר את שקית הפלזמה באריזת השקית החיצונית בעת החימום בכדי למנוע זיהום אפשרי של המוצר. חל איסור להשתמש במים רותחים או במיקרוגל , אלה יובילו לירידה משמעותית באיכות המוצר.   

לאחר שתהליך ההפשרה הסתיים באופן מלא וישנה אחידות בנוזל הפלזמה ,יש לחבר את הסט למתן הנוזלים המצורף.

 בשלב ראשון של מתן הפלזמה יש לנקוט בקצב אינפוזיה של 0.5-1 מל/ק"ג/לשעה למשך פרק זמן שבין 15-30 דקות , בזמן זה על הניתרם להיות תחת השגחה צמודה בכדי לזהות במועד כל תגובת חריגה למוצר הדם* . אם שום תגובה לא נראית יש להעלות את קצב מתן הנוזל ל 4-6 מל/ק"ג/לשעה (מומלץ להשאיר את הנתרם תחת השגחה לאורך מתן כל המוצר). יש לציין  שיש לתת את  כל המנה המתוכננת בפרק זמן שלא יעלה על 4 שעות (לרוב חישוב כמות הפלסמה הנדרשת מחושבת ע"פ  20 מל/ק"ג , מלבד מקרה בו מדובר בהרעלת רעל עכברים  בו נדרש מינון גבוהה יותר ).

מנות הפלזמה שלנו מזוקקות ברמה גבוהה כך לא קיים צורך בסיווג דם  אך כן מומלץ לבצע בדיקת קרוס מאטצ' מינור בכדי להבטיח את התאמת המנה 

בכדי להעלות את רמת האלבומין בדם הניתרם , נדרשת כמות גדולה מאוד של פלזמה , מכאן שהמוצר המועדף הוא מוצר סינטטי על בסיס קולואידים כגון הטאסטארצ' ולא מוצר פלזמה

מתן רכז תאים/ דם טרי מלא

חמם את מנת הדם לטמפרטורת החדר  ע"י שימוש באמבט מים חמים עם בקרת טמפרטורה (בל יעלה על 37 מעלות צלזיוס) . מומלץ להשאיר את שקית המוצר באריזת הניילון  החיצונית בעת החימום בכדי למנוע זיהום אפשרי של המוצר. חל איסור להשתמש במים רותחים או במיקרוגל , אלה יובילו לירדיה משמעותית באיכות המוצר.  

לאחר שתהליך החימום הסתיים. יש להשתמש בסט המצורף המותאם למתן מוצר הדם (מכיל מסנן מיוחד ) ולא בסט רגיל למתן נוזלי עירוי רגילים (מסופק עם המנה עצמה).

בשלב ראשון של מתן מוצר הדם יש לנקוט בקצב אינפוזיה של 0.5-1 מל/ק"ג/לשעה למשך פרק זמן שבין 15-30 דקות , בזמן זה על הניתרם להיות תחת השגחה צמודה בכדי לזהות  במועד תגובה לא רצויה למוצר הדם* . אם שום תגובה חריגה לא אובחנה, ניתן להמשיך ולתת את המוצר על פני 4 השעות (לכל היותר) הקרובות תלוי מצב הנפח התוך ורידי של בעל החיים  (מומלץ להשאיר את הניתרם תחת השגחה לאורך מתן כל המוצר) או לחילופין במהירות של 5-20 מל/ק"ג/שעה .לכלבים הסובלים מבעיות לב וכליות , יש להאט את קצת מתן מוצר הדם ל 2 מל/ק"ג/שעה. 

נוזלים תוך ורידים נוספים המכילים סידן אסורים לנתינה בזמן מתן מוצר הדם (לדוגמא הרטמן ורינגר לקטאט) וכן נוזלים מסוג היפוטוני (לדוגמא דקסטורס 5% )   

ניתן לדלל את תרכיז הדם בסיילין (נוזל פסיולוגי) לשם הפחתת רמת הצמיגות של המוצר.  

 להלן הדרך המומלצת לחישוב הכמות הנדרש למתן של מוצר הדם :

 

                                                                                                                       DONOR PCV           

 TARGET PCV - RECIPIENT PCV  x KG x n

Dose of donor blood in ML =

KG = משקל הגוף של הניתרם

n =  בעבור כלבים - 90

n = בעבור חתולים - 60

TARGET PCV - המטוקריט  אליו השאיפה להגיע אצל הניתרם לאחר מתן מוצר הדם  - השאיפה היא להגיע לבין 25-30% אצל כלבים הסובלים מאיבוד דם מתמשך ומצב היפוולמי , בעוד 20% יתנה יציבות אצל כלבים הסובלים ממצבים אנימים "יציבים"  כגון IMHA .

RECIPIENT PCV - המטוקריט של הניתרם , טרום מתן מוצר הדם.

PCV DONOR - המטוקריט של התורם (דם מלא)/ המנה הנתרמת (תרכיז תאים) , אינפורמציה זאת תמצא רשומה על מוצר הדם  

 

 

משוואה זו הינה בגדר המלצה בלבד !!

VetSource Israel  055-8860403 / 054-6644731 Email : yoav@vetsource.co.il , info@vetsource.co.il